$160
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11307510 |
| MPN: | DZ2205 |
| UPC: | 698615152797 |
| Model: | Diesel Streamline |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Mineral Crystal Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | DZ2205 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Chrome |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Streamline - Streamline - DZ2205 - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 698615152797)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.