$106
Is this Lorus authentic?
Yes - we guarantee this Lorus item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Lorus item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Lorus |
| SKU: | 11303885 |
| Model: | Swatch Lady |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Brown Dark Brown |
| Dial Color: | Cream Multicolor |
| Lug Width: | 16 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 1990-1999 |
| Vintage: | Yes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic |
| Features: | 12-Hour Dial Sub-dial Seconds Hand |
| Case Material: | Metal |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Cartoon |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Lorus watch - Swatch Lady - Swatch Lady - Dial: Cream, Multicolor, Band: Brown, Dark Brown, Bezel: Gold
Watches by Lorus
Lorus is one of the brands made and marketed by the world famous Seiko Watch Corporation who also make Pulsar watches, Seiko watches and Seiko and Lorus clocks. Lorus was first launched in 1982 and was an instant success, offering products with high design and technology qualities.