SALE: $1879 (-18%) $2300
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11282026 |
| MPN: | L28344722 L48274922 |
| UPC: | 7612356219345 |
| Model: | Longines Silver Arrow |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 19 mm |
| Case Size: | 38.5 mm |
| Band Width: | 19 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9.9 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury Military Pilot/Aviator Luxury Dress Styles |
| Features: | Hours minutes seconds month and date by annual calendar Crystal Scratch-resistant sapphire crystal Power reserve of approximately 72 hours 12-Hour Dial Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | L2.834.4.72.2 L4.827.4.92.2 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Silver Arrow - Silver Arrow - L28344722 L48274922 - Dial: Silver, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 7612356219345)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.