$156
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11276690 |
| MPN: | FS5512P |
| UPC: | 796483424562 |
| Model: | Fossil Neutra |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Gray |
| Band Width: | 22mm |
| Lug Width: | 22 |
| Case Size: | 44 mm |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Closure: | Buckle |
| Gender: | Men |
| Bullet Point 5: | Stainless steel case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black Dial |
| Case Diameter: | 44 |
| Crystal Type: | Mineral |
| Clasp Type: | Buckle |
| Case Shape: | Round |
| Crown: | Push/pull |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Reference Number: | FS5512P |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men Adult Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Neutra - Neutra - FS5512P - Dial: Gray, Band: Brown (UPC: 796483424562)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
YOU MIGHT ALSO LIKE