$115
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11270770 |
| MPN: | ES4338 |
| Model: | ES4338 |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women`s |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Dress |
| Features: | Water Resistant Date |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | ES4338 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
ABOUT
Fossil watch - ES4338 - Dial: Silver, Band: Blue, Bezel: Rose Gold
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.