$185
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11267033 |
| MPN: | DZ4367 |
| UPC: | 698615107193 |
| Model: | Diesel Stronghold |
| Bezel Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Case Size: | 50 mm |
| Lug Width: | 24 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Chronograph Date Indicator |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Display: | Analog |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Case Material: | Black ION-plated stainless steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Band Material: | Black ION-plated stainless steel |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ4367 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Style: | Dress/Formal |
| Closure: | Deployant |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Movement: | Quartz |
| Type: | Wristwatch |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Stronghold - Stronghold - DZ4367 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 698615107193)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.