SALE: $270 (-36%) $420
Is this Orient authentic?
Yes - we guarantee this Orient item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Orient item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Orient |
| SKU: | 11246849 |
| MPN: | RAAC0M03S10B |
| UPC: | 4942715026509 |
| Model: | Orient Bambino |
| Bezel Color: | Silver White |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Band Width: | 20 mm |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Contemporary |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 22 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Classic Casual |
| Features: | Date Indicator Mineral Crystal Water-Resistant Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | RAAC0M03S10B |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
ABOUT
Orient watch - Orient Bambino - Bambino - RAAC0M03S10B - Dial: White, Band: Black, Bezel: Silver, White (UPC: 4942715026509)
Watches by Orient
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE