SALE: $446 (-12%) $509
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11246298 |
| MPN: | JP2007-17W |
| UPC: | 4974374330048 |
| Model: | Citizen Promaster Aqualand |
| Color: | White |
| Bezel Color: | Blue Black Gray |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Promaster Aqualand |
| Closure: | Buckle |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Day Indicator Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator 12-Hour Dial Screwdown Crown Luminous Hands Alarm Day/Date Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | JP2007-17W |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane Stainless Steel Metal Rubber |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog & Digital |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Promaster Aqualand - Promaster Aqualand - JP2007-17W - White, Dial: Green, Band: Black (UPC: 4974374330048)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE