SALE: $136 (-18%) $165
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11235028 |
| MPN: | CE1036 |
| UPC: | 0691464655280 |
| Model: | Fossil Casual CE1036 |
| Bezel Color: | Black |
| Color: | Black / Blue |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Band Width: | 16 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Features: | Hours Minutes Seconds Calendar |
| Case Material: | Ceramic |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 38 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | unisex |
| Series: | Casual |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | CE1036 |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal |
| Display: | Analog |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Casual CE1036 - Casual - CE1036 - Black / Blue, Dial: Black, Band: Black (UPC: 0691464655280)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.