SALE: $182 (-51%) $375
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11197229 |
| MPN: | AW1769-10E |
| UPC: | 4974374334022 |
| Model: | AW1769-10E |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Black |
| Case Size: | 43 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AW1769-10E |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Rubber |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 11.7 mm |
| Closure: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Marine |
ABOUT
Citizen watch - AW1769-10E - Black, Dial: Black, Band: Black (UPC: 4974374334022)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE