$151
Is this Hermes authentic?
Yes - we guarantee this Hermes item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Hermes item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hermes |
| SKU: | 11196434 |
| UPC: | 3346132000011 |
| Size in oz: | 3.3 oz |
| Size in ml: | 100 ml |
| Fragrance Type and Size: | 3.3 oz Eau De Cologne Spray (Unisex) |
| Fragrance Name: | Eau De Gentiane Blanche by Hermes |
| Type: | 3.3 oz Eau De Cologne Spray (Unisex) |
| Volume: | 3.3 oz |
| Features: | Long Lasting Casual |
| Formulation: | Spray |
| Gender: | Men |
| Packaging: | The same as in your Department Store |
| MSRP: | 165 |
| Shipping time: | Usually within 1 business day or less |
| Easy Returns: | YES |
| Free Shipping USA (48 States Only): | YES |
| International Delivery: | See description |
| Manufacturer: | Hermes |
ABOUT
Hermes perfume (UPC: 3346132000011)
Perfumes by Hermes
Herm?s is a renowned luxury brand celebrated for its exceptional craftsmanship and timeless elegance. Known for its iconic leather goods, scarves, and fragrances, Herm?s embodies a rich heritage of quality and style. With Herm?s, you can indulge in exquisite products that reflect sophistication and artistry, making it a premier choice for those who appreciate luxury fashion.