SALE: $1126 (-38%) $1820
Is this Gucci authentic?
Yes - we guarantee this Gucci item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Gucci item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Gucci |
| SKU: | 11030584 |
| MPN: | Ya101202 |
| UPC: | 0731903353893 |
| Model: | G-Chrono XL |
| Hand Color: | Luminous |
| Strap Color: | Brown |
| Bezel Color: | Pink Gold PVD |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 44 mm |
| Chronograph: | Yes |
| Crown Type: | Pull / Push |
| Glass Material: | Sapphire |
| Materials: | Stainless Steel |
| Strap Material: | Leather |
| Watch Style: | Dress |
| Water Resistant: | 50 m / 165 Feet |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12-HR. Dial |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | Ya101202 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Swiss Movement Sapphire Crystal Swiss Made Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Gucci watch - G-Chrono XL - Ya101202 - Dial: Black, Band: Brown, Hand: Luminous (UPC: 0731903353893)
Watches by Gucci
Gucci is a prestigious luxury brand known for its bold designs and impeccable craftsmanship. Renowned for its iconic handbags, shoes, and clothing, Gucci embodies a unique blend of tradition and modernity. With Gucci, you can enjoy high-fashion pieces that make a statement and reflect your personal style, making it a favorite choice among fashion lovers worldwide.