$235
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10926247 |
| MPN: | DZ4621 |
| Model: | Diesel Solar Powered |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Red |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Sport Classic |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant Solar Powered |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ4621 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Fabric |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Solar Powered - Solar Powered - DZ4621 - Dial: Red, Band: Red, Bezel: Red
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.