$654
Is this Philip Stein authentic?
Yes - we guarantee this Philip Stein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Philip Stein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Philip Stein |
| SKU: | 10914509 |
| MPN: | 42-SIL-ASN |
| Model: | Philip Stein Signature |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Luminous Hands PushPull Crown Small Seconds Subdial Water-Resistant Fixed Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 42-SIL-ASN |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Philip Stein watch - Philip Stein Signature - Signature - 42-SIL-ASN - Dial: White, Band: Black, Bezel: Silver
Watches by Philip Stein
Philip Stein came to prominence in 2003, changing the watchmaking landscape by combining exquisite design and modern technology that could help improve the quality of life on a day-to-day basis. Since then Philip Stein has enjoyed global success and expanded its product range to jewelry and sleep bracelets. All products contain a Natural Frequency Technology which provides services to help improve overall well-being.