$238
Is this The House of Oud authentic?
Yes - we guarantee this The House of Oud item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This The House of Oud item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | The House of Oud |
| SKU: | 10909189 |
| UPC: | 8051277318529 |
| Size Type: | Regular Size |
| Size: | 2.5 oz |
| Size in oz: | 2.5 oz |
| Size in ml: | 75 ml |
| Fragrance Type and Size: | 2.5 oz Eau De Parfum Spray (Unisex) |
| Fragrance Name: | Cypress Shade by The House of Oud |
| Type: | Eau De Parfum Spray (Unisex) 2.5 oz |
| Volume: | 2.5 oz |
| Features: | Casual Use Long Lasting Special Ocassions |
| Formulation: | Spray |
| Fragrance Type: | Eau De Parfum Spray (Unisex) 2.5 oz |
| Gender: | Women |
| Packaging: | The same as in your Department Store |
| Shipping time: | Usually within 1 business day or less |
| Easy Returns: | YES |
| Free Shipping USA (48 States Only): | YES |
| International Delivery: | See description |
| Manufacturer: | The House of Oud |
ABOUT
The House of Oud perfume (UPC: 8051277318529)
Perfumes by The House of Oud
The House of Oud is an Italian niche fragrance brand that delves into the stories and feelings of every fragrance. The brand fuses the art of perfumery with music to produce distinctive fragrances that can bring back personal memories and feelings.