$684
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10889441 |
| MPN: | EM0512-58D |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Case Size: | 33 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Deployant |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Women`s |
| Bezel Type: | Diamond |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | Power Reserve Indicator Water Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz Solar powered |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EM0512-58D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - EM051258D - EM0512-58D - Band: Gold, Bezel: Gold
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.