SALE: $91 (-53%) $195
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10888836 |
| MPN: | 38969 |
| UPC: | 886678527663 |
| Model: | Invicta Aviator |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Gold Steel |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Expiration Date: | No |
| Closure: | Fold over safety |
| Dial Pattern: | Sun-ray Finish |
| Custom Bundle: | No |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Stationary 24-Hour Fixed Tachymeter |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Luxury Sport Sport Pilot/Aviator |
| Features: | Gift Birthday Mens Gift Womens`s Gift Idea Chronograph Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 38969 |
| With Service Records: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Theme: | 0 |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Aviator - Aviator - 38969 - Dial: Black, Band: Gold, Steel, Bezel: Black (UPC: 886678527663)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE