SALE: $151 (-69%) $495
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10871650 |
| MPN: | 14380 |
| UPC: | 886678225347 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Red |
| Closure: | Buckle |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| Dial Pattern: | Silver |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Unisex Adults |
| Unit Type: | Unit |
| CaseColor: | Yellow |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Chronograph |
| Case Material: | Plated Stainless Steel Rose Gold Stainless Steel |
| WaterResistant: | 200 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 Meters |
| WarrantyLength: | 3 years |
| Calendar: | Date |
| Reference Number: | 14380 |
| CaseThickness: | 14 mm |
| Dial: | Blue |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 20 mm |
| CaseShape: | Round |
| Crown: | Screw-down |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Speedway |
| Collection: | Speedway |
| Crystal: | Mineral |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway - Speedway - 14380 - Dial: Red, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 886678225347)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE