$366
Is this Shinola authentic?
Yes - we guarantee this Shinola item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Shinola item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Shinola |
| SKU: | 10870242 |
| MPN: | S0120242280 |
| UPC: | 887365977990 |
| Model: | Shinola The Bike Lock |
| Band Color: | Cognac |
| Bezel Color: | Silver |
| Dial Color: | Navy |
| Band Width: | 16 mm |
| Case Size: | 20 mm |
| Lug Width: | 16 mm |
| Country of Origin: | United States |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Features: | 12-Hour Dial Fixed Bezel Push/Pull Crown Water-Resistant |
| Indices: | No Hour Marks |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | S0120242280 |
| Style: | Casual |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Caseback: | Solid |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Closure: | Buckle |
| Watch Shape: | Round |
ABOUT
Shinola watch - Shinola The Bike Lock - The Bike Lock - S0120242280 - Dial: Navy, Band: Cognac, Bezel: Silver (UPC: 887365977990)
Watches by Shinola
Shinola is a luxury design brand with an unwavering commitment to crafting products that are built to last—from timepieces to leather goods, jewelry to audio.