SALE: $100 (-33%) $149
Is this Obaku authentic?
Yes - we guarantee this Obaku item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Obaku item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Obaku |
| SKU: | 10844224 |
| MPN: | V293LXVISV |
| UPC: | 889034809519 |
| Model: | V293LXVISV |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Rose gold |
| Case Size: | 24mm |
| Lug Width: | 16mm |
| Department: | Women Watches |
| Type: | Wristwatches |
| Style: | Stainless steel |
| Features: | Water resistant up to 30 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30m |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Band/Strap: | Bracelet |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Denmark |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Gender: | Women |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | White Dial |
| Case Diameter: | 24mm |
| Crystal Type: | Mineral |
| Clasp Type: | Fold over |
| Case Shape: | Rectangle |
| Crown: | Push/pull |
ABOUT
Obaku watch - V293LXVISV - Dial: White, Band: Rose gold (UPC: 889034809519)
Watches by Obaku
With its clean lines and smooth curves the Obaku womens collection features some of the most attractive and contemporary women`s watches on the market, offering women around the world the chance of owning a luxury watch at an affordable price.