SALE: $296 (-33%) $439
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10843747 |
| MPN: | V167 John Varvatos V167 |
| UPC: | 751286317343 |
| Model: | V167 |
| Frame Color: | Matte Navy |
| Lens Color: | Demos with Logo imprint |
| Frame Width: | 141 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Vertical: | 36 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangular |
| Frame Material: | Plastic / Metal Leather Stainless Steel |
| Theme: | Classic Designer |
| Features: | Semi-Rimless Leather Decor Stainless Metal Nose Pads |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - V167 - V167 John Varvatos V167 - Frame: Matte Navy, Lens: Demos with Logo imprint (UPC: 751286317343)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.