$160
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10839833 |
| MPN: | dz6813 |
| Model: | DZ1863 |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Gray |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Closure: | Buckle |
| Reference Number: | dz6813 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men`s |
| Type: | Wristwatch |
| Caseback: | Solid |
| Band Material: | Leather |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress |
| Features: | Easy To Read Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - DZ1863 - dz6813 - Dial: Gray, Band: Brown, Bezel: Gray
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.