$139
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10838065 |
| MPN: | V203 |
| UPC: | 751286274301 |
| Model: | V203 |
| Color: | Black Tortoise |
| Frame Color: | Black Tortoise |
| Lens Color: | Clear dummy |
| Frame Width: | 54mm |
| Bridge Width: | 18mm |
| Lens Width: | 54mm |
| Lens Socket Width: | 54mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Vertical: | 45mm |
| Shape: | Full Frame Rectangle |
| Authenticity: | Guaranteed |
| Department: | Men |
| Type: | Full Frame |
| Product Type: | Eyeglass Frames & Accessories |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Eyeglass Supplies: | Frames |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | John Varvatos |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - V203 - Black Tortoise, Frame: Black Tortoise, Lens: Clear dummy (UPC: 751286274301)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.