$310
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 10399605 |
| MPN: | DZ7419 |
| UPC: | 698615132454 |
| Model: | Diesel Mr. Daddy 2.0 |
| Band Color: | White & Gray |
| Dial Color: | Gray |
| Lug Width: | 28 mm |
| Case Size: | 57 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Quad Time Zone |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Serial Number: | DZ7419 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Water Resistance Rating: | 3 Bar |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water Resistant Date Quad Time Zone |
| Case Material: | Resin |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ7419 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Silicone |
| Case Finish: | Gloss |
| Country of Origin: | Unknown |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mr. Daddy 2.0 - Daddy - DZ7419 - Dial: Gray, Band: White & Gray (UPC: 698615132454)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.