$110
Is this Lorus authentic?
Yes - we guarantee this Lorus item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Lorus item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Lorus |
| SKU: | 10390098 |
| MPN: | RT301FX9 RT301FX-9 |
| Dial Color: | Gray |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Gender: | Men`s |
| Water Resistance Rating: | 50 m (5 ATM) |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Warranty: | Non factory warranty seller warranty only |
| Movement: | Quartz Battery |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | Water Resistant Date Chronograph |
| Reference Number: | RT301FX9 RT301FX-9 |
| Display: | Analog hands |
ABOUT
Lorus watch - RT301FX9 - RT301FX9 RT301FX-9 - Dial: Gray
Watches by Lorus
Lorus is one of the brands made and marketed by the world famous Seiko Watch Corporation who also make Pulsar watches, Seiko watches and Seiko and Lorus clocks. Lorus was first launched in 1982 and was an instant success, offering products with high design and technology qualities.
YOU MIGHT ALSO LIKE