$321
Is this Miu Miu authentic?
Yes - we guarantee this Miu Miu item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Miu Miu item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Miu Miu |
| SKU: | 10379816 |
| UPC: | 8056262145258 |
| Model: | MU 09XV |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 17mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Non-Domestic Product: | No |
| Vertical: | 36 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Vision |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Oval |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer Modern |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Round |
| Country of Origin: | Italy |
| Product Line: | Eyeglasses |
ABOUT
Miu Miu eyeglasses - MU 09XV - Frame: Black (UPC: 8056262145258)
Eyeglasses by Miu Miu
Miu Miu is a brand from the Prada Group. Introduced by Miuccia Prada in 1992, Miu Miu was inspired by Miuccia`s personal wardrobe and named after her family nickname. With an independent identity from Prada, the brand has grown into one of the leading high fashion labels in the world.