SALE: $250 $252
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12336922 |
| MPN: | 45493 |
| UPC: | 886678604128 |
| Model: | Invicta Venom |
| Dial Color: | Red White |
| Band Color: | Red |
| Bezel Color: | Black Gray Silver |
| Case Size: | 54 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 45493 |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Formal Luxury Skeleton Statement |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Rotating Bezel Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Round Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Caseback: | Solid |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Extra Links: | No |
| Original Packaging Description: | With Box |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Venom - Venom - 45493 - Dial: Red, White, Band: Red, Bezel: Black, Gray, Silver (UPC: 886678604128)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE