SALE: $222 $224
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12253876 |
| MPN: | 26488 |
| UPC: | 886678319244 |
| Model: | Invicta Reserve Octane |
| Dial Color: | Clear Multicolor White |
| Band Color: | Blue Green Multicolor Purple |
| Bezel Color: | Black Blue Green Multicolor Purple |
| Case Size: | 48 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 26488 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Skeleton Statement |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Push/Pull Crown Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Mechanical (Manual) |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | 12-Hour Dial Multiple Hands Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Exhibition |
| Case Finish: | Brushed |
| Original Packaging Description: | With Box |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Reserve Octane - Reserve Octane - 26488 - Dial: Clear, Multicolor, White, Band: Blue, Green, Multicolor, Purple, Bezel: Black, Blue, Green, Multicolor, Purple (UPC: 886678319244)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE