SALE: $412 (-67%) $1250
Is this Versace authentic?
Yes - we guarantee this Versace item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Versace item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Versace |
| SKU: | 11975398 |
| MPN: | VEHB00419 |
| UPC: | 7630030554261 |
| Model: | VEHB00419 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | V-Chrono |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Bullseye |
| Number of Jewels: | 3 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bangle |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Sport |
| Features: | Date Indicator Luminous Hands 12-Hour Dial Chronograph Seconds Hand Sapphire Crystal Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | VEHB00419 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Rubber Metal Silicone |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Versace watch - VEHB00419 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 7630030554261)
Watches by Versace
Versace is a luxurious Italian fashion brand renowned for its bold colors, intricate designs, and iconic motifs. Known for glamorous clothing, accessories, and fragrances, Versace embodies a fearless and extravagant lifestyle. With Versace, you can make a powerful fashion statement that reflects opulence and modern elegance, appealing to those who seek to stand out with confidence and style.
YOU MIGHT ALSO LIKE