$182
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11896981 |
| MPN: | 27968 |
| UPC: | 886678334391 |
| Model: | Star Wars |
| Face Color: | Blue |
| Bezel Color: | Silver Blue |
| Band Color: | Silver Blue |
| Dial Color: | Silver Blue |
| Lug Width: | 26 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Caseback: | Screwback Case |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Gender: | Men`s |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | 27968 |
| Department: | Men |
| Type: | Watch |
| Band Material: | Stainless Steel Polyurethane Silicone Metal Rubber |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Luminous Indexes Limited Edition Seconds Hand 12-Hour Dial Sapphire Crystal Push/Pull Crown Splash Proof Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Silver Stainless Steel Silicone Rubber Crystal |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Star Wars - Star Wars - 27968 - Face: Blue, Dial: Silver, Blue, Band: Silver, Blue (UPC: 886678334391)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE