SALE: $228 $233
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 11816206 |
| MPN: | BK 18 OBMP |
| UPC: | 097963534475 |
| Model: | Costa Del Mar Saltbreak |
| Frame Color: | Silver |
| Lens Color: | Blue mirror |
| Color: | Silver/Blue |
| Temple Length: | 119 mm |
| Lens width: | 64.6 mm |
| Frame width: | 127.9 mm |
| Country of Origin: | Italy or USA |
| Gender: | Unisex |
| Lens Material: | Plastic |
| Lens Height: | 39.6 mm |
| Bridge: | 14 mm |
| Frame Fit: | Regular |
| Lens Technology: | Polarized |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Unisex |
| Frame Finish: | Matte |
| Frame Material: | Nylon |
| Polarized: | Yes |
| UV Protection: | 100% |
| Style: | rectangular |
| Protection: | 100% UV |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - Costa Del Mar Saltbreak - Saltbreak - BK 18 OBMP - Silver/Blue, Frame: Silver, Lens: Blue mirror (UPC: 097963534475)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE