$216
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11800650 |
| MPN: | 0930 |
| Model: | Invicta Subaqua |
| Bezel Color: | Silver Gold |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Gray Yellow Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Date Indicator Seconds Hand Swiss Movement Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Luminous Dial 12-Hour Dial Sapphire Crystal Rotating Bezel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Case Material: | Stainless Steel Plastic |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 0930 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Plastic |
| Theme: | Subaqua Noma III |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Subaqua - Subaqua - 0930 - Dial: Gray, Yellow, Black, Band: Gray, Bezel: Silver, Gold
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE