SALE: $82 (-67%) $246
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11784981 |
| MPN: | 10492 |
| UPC: | 886678104925 |
| Model: | Invicta Specialty Military 10492 |
| Dial Color: | Grey |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Gunmetal Ion-plated |
| Color: | Black / Grey / Gun Metal |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 10492 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second 24 Hours |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Grey |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Alternating Arabic Numeral and Stick |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 48 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Specialty Military |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Specialty Military 10492 - Specialty Military - 10492 - Black / Grey / Gun Metal, Dial: Grey, Band: Black (UPC: 886678104925)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE