SALE: $122 (-46%) $224
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11715666 |
| MPN: | EMPORIO ARMANI EA9675 ST0 |
| UPC: | 827886855971 |
| Model: | EA 9675 |
| Frame Color: | Red |
| Color: | RED |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 25MM |
| Temple Length: | 140mm |
| Frame Width: | 51 |
| Bridge Width: | 19MM |
| Lens Width: | 51mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 25mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Metal |
| Age Group: | Adult |
| Non-Domestic Product: | No |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Shiny |
| Lenses: | Demo with Print |
| Product Line: | EMPORIO ARMANI |
| Features: | Full Rim Cat Eye Half Frame Half Rim Rectangular Rimless Round Square |
| Pattern: | Solid |
ABOUT
Emporio Armani eyeglasses - EA 9675 - EMPORIO ARMANI EA9675 ST0 - RED, Frame: Red, Lens: Clear (UPC: 827886855971)
Eyeglasses by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.