$241
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10877941 |
| MPN: | JV556 JV 556 B0B4VM7PFH |
| UPC: | 751286368390 |
| Model: | JV556 |
| Frame Color: | Navy Blue |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Pattern: | Translucent |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Tortoise |
| Style: | Club |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Features: | Full Rim |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - JV556 - JV556 JV 556 B0B4VM7PFH - Frame: Navy Blue (UPC: 751286368390)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
YOU MIGHT ALSO LIKE