SALE: $459 (-34%) $695
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 10855474 |
| MPN: | BM7644-51E BM764451E |
| UPC: | 013205166358 |
| Model: | BM7644-51E |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Indices: | Index Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Bracelet |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches Casual Luxury Dress/Formal |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BM7644-51E BM764451E |
| Case Diameter: | 40 mm |
| Series: | Corso |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Designer |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - BM7644-51E - BM7644-51E BM764451E - Black, Dial: Black, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) (UPC: 013205166358)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE