$129
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 10826930 |
| MPN: | V170 170 B07DW2PH44 |
| UPC: | 751286317510 |
| Model: | V 170 |
| Frame Color: | Gunmetal |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Vertical: | 42.9 mm |
| Pattern: | Solid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Round |
| Frame Material: | Metal Titanium |
| Theme: | Round |
| Personalized: | No |
| Features: | Rimless |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - V 170 - V170 170 B07DW2PH44 - Frame: Gunmetal (UPC: 751286317510)
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.
YOU MIGHT ALSO LIKE