SALE: $110 (-67%) $330
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10627308 |
| MPN: | 20107 |
| UPC: | 886678249039 |
| Compatible Model: | S1 Rally |
| Model: | S1 Rally |
| Color: | Gold |
| Color of Hands: | 0 |
| Bezel Color: | Gold Blue Black |
| Band Color: | Blue Multicolor |
| Dial Color: | Gold |
| Band length: | 215 |
| Band Length (mm) (Band 1): | 215 |
| Band Size: | 215 |
| Case Size: | 53 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Gender: | Men |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Age Group: | Adult |
| Band Type: | Bracelet/Link Band |
| Bezel function: | Stationary |
| Bezel material: | Stainless Steel |
| Binding: | Watch |
| Calendar: | Date |
| Case diameter: | 52 |
| Case Shape: | Round |
| Chronograph: | 60 Minute |
| Clasp: | 0 |
| Collection: | S1 Rally |
| Crown: | Push |
| Custom Bundle: | No |
| Dial Pattern: | Sun-ray Finish |
| Dial window material type: | Flame Fusion |
| Dial window material type Flame Fusion: | Flame Fusion |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Roman Numerals Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed 24-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Shock-Resistant Date Indicator Luminous Dial 12-Hour Dial Sapphire Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel Gold Plated |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 20107 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane Silicone Metal Rubber |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - S1 Rally - Rally - 20107 - Gold, Dial: Gold, Band: Blue, Multicolor (UPC: 886678249039)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE