$498
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 9500669 |
| Model: | Coach New York Small 22 Field Tote Suede modif /Leather |
| Handle/Strap Color: | Chalk/white or Midnight Navy |
| Hardware Color: | Brass |
| Exterior Color: | Chalk or Midnight Navy choices |
| Bag Width: | 4.75 in |
| Size: | Small |
| Closure: | Magnetic snap |
| Occasion: | Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding Workwear |
| Handle Drop: | 4 in |
| Bag Depth: | 8.75 in L |
| Fabric Type: | Refined calf leather and suede |
| Accents: | Horse and Carriage motif in velvety suede Raised Suede Horse and Carriage Field Tote Small Zip Pocket Double Handles Crossbody/Shoulder strap adjustable/removeable Authentic New Coach New York 22 Field Tote Raised Suede Modif Original Dust bag Designer Care card and paperwork Refined calf leather and suede Adjustable/Removeable 24.5 in Crossbody/Shoulder Strap 2 Leather carry handles |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Brand Card Detachable Strap Maintenance Card Original Dust Bag |
| Department: | Women |
| Style: | Tote/shoulder/Crossbody Convertible |
| Features: | Adjustable Strap Bottom Studs Convertible Interior Zip Magnetic snap Studded Bottom Feet Leather and Suede Double Carry Handles + Adjustable Crossbody/Shoulder nylon strap Double Leather Carry Handles Adjustable/Removeable Crossbody/Shoulder STRAP nylon 3-D Horse and Carriage in Suede Unique Original Coach Dust Bag Designer Center top Magnetic snap closure 4 studded bottom feet (Helps protect your new bag) Soft suede interior Creed Sewn in Patch is Coach and your Proof of Authenticity. Can be taken to any COACH New York retail. Limited Warranty |
| Finish: | Leather/Suede Horse and Carriage OR Signature options |
| Pattern: | Raised Suede Horse and Carriage on Leather |
| Character: | Horse and Carriage 3D Soft Suede and Leather Convertible Bag Crossbody/Shoulder/Handbag Leather and Suede Unique Convertible Handles Adjustable strap/removeable |
| Bag Height: | 8.25 in |
| Handle Style: | Double Handles + Adjustable strap Crossbody/Shoulder/Handbag |
| Exterior Material: | Leather; lining fabric |
| Hardware Material: | Brass |
| Theme: | 22 Field Tote/Crossbody/Handbag Unique Suede and leather accents 3D City Classic Coach Field Tote Crossbody/Shoulder/Handbag Designer Horse and Carriage raised suede New Take on a Classic style Retro Rock Unique Raised Modif in soft suede |
| Strap Drop: | 24 1/2 in Adjustable/Detachable |
| Handle/Strap Material: | Leather Leather carry handles + Adjustable/Removeable Nylon Crossbody |
| Product Line: | Coach New York Convertible Small Tote |
ABOUT
Coach bag - Coach New York Small 22 Field Tote Suede modif /Leather - Handle/Strap: Chalk/white or Midnight Navy, Hardware: Brass, Exterior: Chalk or Midnight Navy choices
Bags by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.