$416
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 9500425 |
| MPN: | XS3501LMVOSET |
| Model: | Volition Patriot |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Multicolor Red |
| Dial Color: | Black Blue |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 45 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Diver Sport |
| Features: | Date Indicator Water-Resistant Swiss Made 12-Hour Dial |
| Case Material: | CARBONOX |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XS.3501.LM.VO.SET |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon Rubber |
| Theme: | Holiday |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Volition Patriot - Volition Patriot - XS3501LMVOSET - Dial: Black, Blue, Band: Multicolor, Red, Bezel: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.