SALE: $289 (-17%) $350
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9482154 |
| MPN: | BU205516E |
| UPC: | 0013205119576 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Band Color: | Multicolor Orange Green |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 11 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Chandler |
| BandWidth: | 22 mm |
| Calendar: | Date Day |
| CaseColor: | Black |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 11 mm |
| Collection: | Chandler |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 5 years |
| WaterResistant: | 100 meters |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | BU205516E |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon Canvas |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Military |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Day/Night Indicator Date Indicator Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | CITIZEN |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - BU205516E - Dial: Black, Band: Multicolor, Orange, Green (UPC: 0013205119576)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE