$185
Is this Stussy authentic?
Yes - we guarantee this Stussy item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Stussy item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Stussy |
| SKU: | 9481360 |
| MPN: | 026008 |
| Color: | Olive Green |
| Size: | 5 |
| Bottoms Size (Women`s): | 5 |
| Thigh Width: | 22 in |
| Size Type: | Juniors |
| Signed/Autographed: | No |
| Department: | Women |
| Fabric Type: | Wool Blend |
| Season: | Fall/Winter |
| Made to Measure: | No |
| Performance/Activity: | Hiking School Skateboarding Walking |
| Pattern: | Solid |
| Fit: | Regular |
| Graphic Print: | No |
| Number of Pieces: | 1 |
| Type: | Pants |
| Year Manufactured: | 2001-2010 |
| Leg Style: | Straight |
| Occasion: | Casual |
| Waist Circumference: | 30 in |
| Hip Circumference: | 40 in |
| Accents: | Cargo Pockets |
| Style: | Cargo |
| Distressed: | No |
| Material: | 65% Viscose 30% Wool 5% Rayon |
| Theme: | Gwen Stefani Skateboarder Army City Classic College Grunge Hip Hop Hipster Outdoor Punk School University |
| Front Type: | Flat Front |
| Features: | Comfort Lightweight Lined Pockets Thermal |
| Pocket Type: | Slash Flap & Cargo |
| Rise: | Mid |
| Personalized: | No |
| Garment Care: | Dry Clean Only |
| Closure: | Button & Zip |
| Inseam: | 31 |
| Hem Style: | No Cuff |
| Suspender Buttons/Belt Loops: | Belt Loops |
ABOUT
Stussy clothing - 026008 - Olive Green
Clothing by Stussy
Stussy has established itself as a leading streetwear company that produces strong graphic designs with comfortable clothing. Stussy draws its brand identity from surf and skate culture and delivers a full line of clothing and accessories and footwear which appeals to street fashion enthusiasts. The relaxed style of Stussy provides a laid-back appearance that makes it a preferred choice for those who want authentic street fashion.