SALE: $425 (-11%) $475
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9479585 |
| MPN: | EX1224-58A |
| Model: | EX1224-58A |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 27 mm |
| Band Width: | 8 mm |
| Closure: | Push Button Deployment Clasp |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Women |
| Watch Shape: | Oval |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury |
| Features: | CRYSTAL Mineral Crystal Impact and shatter resistant Hour Minute |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EX1224-58A |
| Type: | Wristwatch |
| Warranty: | WatchWarehouse 2-yr Warranty |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - EX1224-58A - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE