$479
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9479042 |
| MPN: | BM8560-02X |
| UPC: | 013205152139 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Grey |
| Color: | Green |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Green |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Tang |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Gender: | Men`s |
| Bezel: | Fixed |
| clasp: | Tang |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Day Hour Minute Second Solar-powered |
| Case Material: | Titanium |
| Movement: | Eco-Drive |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BM8560-02X |
| Case Diameter: | 42 mm |
| Series: | Avion |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Designer |
| Display: | Green |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - BM8560-02X - Green, Dial: Green, Band: Brown (UPC: 013205152139)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE