SALE: $468 (-19%) $575
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475935 |
| MPN: | CA071058L |
| UPC: | 0013205141775 |
| Model: | CA0710-58L |
| Color: | Blue |
| Bezel Color: | Silver Blue |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 21 mm |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | Japan |
| Unit Type: | oz |
| Case Diameter: | 46 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Promaster Diver |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Number of Jewels: | 15 Jewels |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Date Indicator Luminous Indexes Magnetic-Resistant 12-Hour Dial Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | CA071058L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - CA0710-58L - CA071058L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver (UPC: 0013205141775)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE