$378
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475100 |
| MPN: | BN0155-08E |
| UPC: | 0013205149443 |
| Model: | Eco-Drive |
| Bezel Color: | Red Blue Black Green |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Promaster |
| BandWidth: | 20 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Silver |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 12 mm |
| Collection: | Promaster |
| Crown: | Screw-down |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 5 year |
| WaterResistant: | 200 Meters |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Round Indexes |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury |
| Features: | Luminous Indexes Date Indicator Magnetic-Resistant Power Reserve Indicator Seconds Hand Multifunction Scratch-Resistant Chronograph Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Shock-Resistant Luminous Dial 12-Hour Dial Sapphire Crystal Small Second Splash Proof Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | BN0155-08E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Resin Polyurethane Silicone Leather Metal Rubber Polycarbonate |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | CITIZEN |
ABOUT
Citizen watch - Eco-Drive - BN0155-08E - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Red, Blue, Black, Green (UPC: 0013205149443)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE