SALE: $288 (-27%) $395
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474833 |
| MPN: | AW0096-06L |
| UPC: | 0013205144714 |
| Model: | AW0096-06L |
| Color: | Blue |
| Bezel Color: | Silver Brown Gold Pink Blue Rose Gold |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 40 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Tang |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Power Reserve Indicator 12-Hour Dial Sapphire Crystal Push/Pull Crown Day/Date Multifunction Day Indicator Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | AW0096-06L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Stainless Steel Leather Metal |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - AW0096-06L - Blue, Dial: Blue, Band: Brown (UPC: 0013205144714)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE