SALE: $351 (-10%) $389
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12529382 |
| MPN: | 25782 |
| UPC: | 886678311446 |
| Model: | 25782 |
| Bezel Color: | Red Blue Black |
| Band Color: | Black Blue |
| Dial Color: | Black Blue Red |
| Max Wrist Size: | 7.1-7.25 in |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Closure: | Fold over safety |
| Dial Pattern: | Spiderman |
| Indices: | Multi-Dial Multiple Hands 12 h Dial |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Annual Calendar Chronograph Date Indicator Day Indicator Limited Edition Luminous Hands Multi-Dial Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Shock-Resistant Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 25782 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Marvel |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - 25782 - Dial: Black, Blue, Red, Band: Black, Blue, Bezel: Red, Blue, Black (UPC: 886678311446)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.