SALE: $229 $249
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12529261 |
| MPN: | 23536 |
| UPC: | 886678286515 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Blue Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Blue Gold |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 17 Jewels |
| Dial Pattern: | Skeleton Roman Numerals Gold Tone Blue Tone Logo |
| Indices: | Roman Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12.5 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Round Face Tonneau Barrel Platform |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Driver Formal Luxury Military Pilot/Aviator Skeleton Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Easy to Read/Large Numerals Multiple Hands Push/Pull Crown Seconds Hand Water Resistance Flame Fusion Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Mechanical (Manual) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 23536 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Invicta Specialty Collection Making History |
| Case Finish: | Gloss |
| With Manual/Booklet: | No |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Specialty - Specialty - 23536 - Dial: Blue, Gold, Band: Black, Bezel: Blue, Gold (UPC: 886678286515)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE