SALE: $154 (-28%) $214
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12529021 |
| UPC: | 8056262188774 |
| Model: | PH 4225 5003/80 |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Blue |
| Logo Color: | Gold |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Bridge Size: | 18 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Sunglasses |
| Lens Technology: | Tinted |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 100% UV |
| Theme: | Designer |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 51 mm |
ABOUT
Ralph Lauren sunglasses - PH 4225 5003/80 - Frame: Brown, Lens: Blue, Logo: Gold (UPC: 8056262188774)
Sunglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.